Káva je vraj zdravšia než ovocie

11.01.2014 21:25

Káva je vraj zdravšia než ovocie

Káva pomáha predchádzať závažným ochoreniam, ako sú napríklad Parkinsonova choroba alebo cukrovka. Až šesť šálok voňavého nápoja denne nemôže nijako negatívne ovplyvniť činnosť srdca alebo inak poškodiť zdravie zdravého jedinca. Vyhlásila to medzinárodná asociácia skúmajúca pôsobenie kávy.

O káve sa veľa nevie, pretože vedecké štúdie sa za posledných dvadsať rokov zameriavali iba na kofeín ako stimulujúcu látku. "Vedci sa dlho zaoberali iba účinkami kofeínu, káva je ale pritom oveľa komplexnejší nápoj," povedal francúzsky špecialista na vzťah medzi kávou a zdravím Astrid Nehlig. Káva totiž obsahuje látky zachytávajúce voľné radikály, ktorých činnosť sa pripisuje vzniku nádorových ochorení.

Káva podľa vedcov navyše znižuje riziko cirhózy pečene až o 80 percent. Tvrdí to Carlo La Vecchia z milánskeho inštitútu Mario Negri pre farmakologický výskum. O benefitoch kávy je presvedčený aj Bertil Fredholm z Karolinska Institute v Štokholme, ktorý tvrdí, že sa ňou dá predchádzať Parkinsonovej chorobe. Expert z oblasti diabetológie Jaakko Tuomilehto z Helsinskej univerzity povedal, že vznik cukrovky typu 2 sa môže znížiť pitím piatich až šiestich šálok kávy denne. Desať šálok kávy je pritom vo Fínsku bežná norma, čím sa severská krajina dostala na prvú priečku v konzumácii kávy. Podľa Siegfrieda Knasmuellera z Viedenskej univerzity medicíny je zasa káva účinnejšia pri predchádzaní vzniku rakoviny ako ovocie či zelenina.

Štúdie sa zväčša zameriavajú na množstvo skonzumovanej kávy a preto nie je známe, aká káva pôsobí najefektívnejšie. Okrem bohatej ponuky káv môže inak účinne pôsobiť káva s mliekom, či bez mlieka, s cukrom, sladidlom, alebo bez nich s obsahom alebo bez obsahu kofeínu a iné.

koktail.pravda.sk